Bütün Kız Çocuklarına

Hayalleri kırık bir kız çocuğu…Her kırılan her yıkılan hayalin yerine hep yenileri…Umutlarından korkmayı ögrenmeli,hayallerinden vazgecmeyi,her denileni kabul etmeyi alıskanlık haline getirmeli.Bir ot gibi doğdum büyüdüm öldüm olmalı hayatı.Bir şehrin ücra bir köşesinde unutulmalı,kaybetmeli masumiyetini…Hic doğmamış gibi canlı bir beden ölü bir ruhla devam etmeli hayata yada ‘mıs’ gibi yapmalı.13’ünde koca bir kadın olmalı.Dizleri kanamadan ruhu kanamalı…Babası yaşında adamlara koca demeli,anne olmalı daha çocukken,eş olmalı,işci olmalı,köle olmalı bir çoğuna göre,mal olmalı para ile satılabilen…

Sadece kadın olduğu için hor görülmeli cinsiyetçilik dibine kadar yapılmalı.Girdiği her ortamda parmakla gösterilmeli başarılı olduğu için değil kadın olduğu için.Bir insana eş olmayı kabul etmediği sisteme boyun eğmediği için hemen yapıştırılmalı ‘kötü kadın’ etiketi.Hele dünya üzerinde bu kadar çok zihniyeti kötü insan varken.

Keşke bunların hepsini değiştirebilsek.Tam tersine çevirebilsek bu bozuk düzeni.Sadece kadın olduğumuz için önümüz kesilmese. Sen kadınsın sus denemese mesela. Dünyanın neresinde oluyorsa şuan bitse tacizler,tecavüzler,çocuk gelinler… Nereden tutsak elimizde kalırken insanlığınız sadece insan olduğumuzu hatırlasanız. Tek görevimizin sokakta hanımefendi,mutfakta aşçı,yatakta eş olmak olmadığımız keşke bir anlığına anlasanız.İşin en can alıcı noktası ise bütün kadınlar için bunları isterken bir çok kadının tamda bu şekilde düşünmesi.

İlk değiştirmemiz gereken şeyin bir kadının düşüncesi olması ne kadar acı. Bir kadının şiddet görmesini engellemek için başka bir kadının fikrini değiştirmekten geçiyor.Anneleri eğitmekten geçiyor.

Peki biz bu fikirler değişene kadar ne yapacağız ? 

Sokağa çıkacağız. Hamile olduğumuz için sokakta olmamızı ayıplayanlara inat.Kahkahalarla güleceğiz.Susmayacağız.İstediğimizi giyeceğiz ve başımız önde yürümeyeceğiz.Hep dik olacağız dimdik olacağız.Çünkü biz mal,köle,yollu,avrat,eksik etek değiliz. Biz KADINIZ!! 

Ayağa kalkıp dimdik durabildiğimiz, mücadeleden vazgeçmediğimiz, susmadığımız sürece İNSANIZ!!

Bütün emekçi,savaşçı,dimdik duran,vazgeçmeyen kadınlara..

Bütün kız çocuklarına..

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s